۶ علامت پنهانی که می‌گویند باید بیشتر بخوابید

کم‌خوابی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

خمیازه‌های عمیق، میل به چرت زدن، علاقه زیاد به چیزهای کافئین‌دار تنها برخی علائم کم‌خوابی هستند ولی علائم همیشه این‌قدر آشکار نیستند. در این مقاله به نشانه‌های کمتر شناخته شده کم‌خوابی پرداخته می‌شود. علائمی پنهان از نظرتان که شاید بارها از کنارشان گذشته باشید. پس از خواندن این مقاله برای خوابتان اولویت بیشتری قائل خواهید شد.

 

۱.همیشه تشنه‌اید

پژوهشی در سال ۲۰۱۸ روی ۲۵ هزار نفر در چین و ایالت متحده نشان داده است کسانی که به طور ثابت ۶ ساعت یا کمتر می‌خوابند نسبت به کسانی که ۸ ساعت می‌خوابند، ۱۶ تا ۵۹ درصد از شانس بیشتر برای بروز کم‎آبی برخوردارند.

محققین می‌گویند هورمونی به نام وازوپرسین (هورمون ضد ادرار) می‌تواند موجب این اثرات غیرعادی شود. به نظر می‌رسد خواب ناکافی مانع انجام‌وظیفه درست این هورمون می‌شود.

 

۲.خیلی سریع به خواب می‌روید

در حالی که درازکشیدن در رختخواب با چشمان باز و افکار مشوش ابداً خوب نیست. خوابیدن به‌محض اینکه سرتان به بالش رسید هم خیلی مطلوب نیست. به طور ایدئال ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از قرارگرفتن در رختخواب چشمانتان بسته می‌شود. خوابیدن در این محدوده زمانی نشانه آن است که بدن و ذهنتان آماده خواب است ولی خیلی خسته نیستید. اگر در کمتر از ۵ دقیقه به خواب می‌روید، مغزتان قصد دارد به شما بگوید به شدت دچار کمبود خواب هستید.

 

۳.میل جنسی‌تان کم شده است

میل جنسی، توسط هورمون‌های جنسی تعیین می‌شود و فقدان خواب می‌تواند سطح این هورمون‌ها را کاهش دهد. در حقیقت خواب ناکافی می‌تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد. تستوسترون هورمونی است که هم در مردان و هم در زنان مسئول میل و خشنودی جنسی است. عدم تعادل هورمونی همچنین می‌تواند باعث اشکال در شروع یا ادامه خواب شود که به نوبه خود منتهی به چرخه بی‌خوابی و بی‌میلی جنسی می‌شود.

 

۴. خیلی راحت منفی‌بافی می‌کنید

خواب بد شبانه با بدخلقی روزانه همراه است. افرادی که دچار بی‌خوابی هستند نسبت به آنهایی که خواب شبانه طبیعی دارند به طور متوسط ۵۰ درصد بیشتر دچار افکار ناخواسته منفی می‌شوند. در مقابل، خواب کافی باعث بروز خلق مثبت شده و از ظرفیت ذهن‌آگاهی‌تان پشتیبانی می‌کند.

 

۵. اشتیاق زیادی به شیرینی و نشاسته پیدا کرده‌اید

وقتی خواب کافی ندارید میل به غذاهای خاصی پیدا می‌کنید. خواب ناکافی هیپوتالاموس را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. هیپوتالاموس مرکز کنترل هورمون‌هاست. وقتی هورمون‌هایی نظیر کورتیزول، اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین، از تعادل خارج شوند، ولع زیادی به شیرینی و کربوهیدرات پیدا می‌کنید و غذاهای انتخابی شما تعادل میکروبی روده‌‌ها را به هم می‌ریزند که مشکلات گوارشی در پی دارد.

نداشتن خواب کافی از طریق به‌هم‌ریختن هورمون‌های گرسنگی و سیری می‌تواند موجب تصمیمات نادرست غذایی از سوی شما شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بی‌خوابی منجر به تمایل زیاد نسبت به غذاهای پرکالری، باارزش غذایی کم مثل آب‌نبات، چیپس، شکلات و انواع دسرها می‌شود.

خوردن این نوع غذاها کیفیت خواب را کاهش می‌دهد و موجب پدید‎آمدن چرخه جدیدی از پرخوری و کم‌خوابی می‌شود.

 

۶. تمرینات ورزشی برایتان سخت شده است

خواب، زمان بازیابی فیزیکی شماست. زمانی که خواب کافی ندارید، بهترین عملکرد فیزیکی خود را نخواهید داشت. اگر تمرینات ورزشی شما در انتهای هر هفته با دشواری مواجه می‌شوند، می‌تواند یکی از علائم کمبود خواب باشد. با نیم ساعت خواب بیشتر ممکن است شگفت‌زده شوید.

از دیگر نشانه‌هایی کم‌خوابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشردن مکرر زنگ بیدارباش ساعت
  • وابستگی به نوشیدنی‌های انرژی‌زا
  • بیشتر خوابیدن در صبح روزهای تعطیل
  • خواب رفتن ناگهانی در زمان مکالمه با همسرتان در رختخواب

 

چه باید بکنید؟

نیاز شبانه هر فرد به خواب با هم تفاوت دارد. زمانی که در مورد مدت خواب موردنیاز صحبت می‌کنیم هیچ عدد ثابت جادویی وجود ندارد. ۷ تا ۹ ساعت محدوده‌ای است که اکثر متخصصین توصیه می‌کنند.

بیداری با احساس نشاط در صبح، نیاز به خوابیدن در ساعت ثابت هر شب، به خواب رفتن سریع (ولی نه خیلی سریع) و خواب پیوسته، همگی نشانه‌هایی هستند که می‌گویند بدنتان دارای ریتم سالم خواب است.

اگر هنوز به این وضعیت نرسیده‌اید و با برخی علائم کم‌خوابی در طول روز کلنجار می‌روید، زمان آن است که به خوابتان اولویت دهید. هنگامی خواب خوبی خواهید داشت که ساعت مشخصی به خواب و بیداری‌تان اختصاص دهید و سفت‌وسخت به آن متعهد باشید.

علاوه بر تقدم بخشیدن به کمیت خواب، افزایش کیفیت خواب هم مهم است. برخی عادت‌هایی که می‌تواند باعث آسیب به کیفیت خواب شوند عبارت‌اند از خوردن غذاهای پرچرب درست قبل از خواب، نوشیدن الکل یا کافئین دیروقت، نگاه به صفحات نمایشگر در شب و گرمی یا روشنایی زیاد اتاق‌خواب.

پیروی از عادت‌های مناسب زمان استراحت، سرمایه‌گذاری روی بالشی مناسب و استفاده از مکمل‌های آرام‌بخش می‌تواند موجب تحریک خواب عمیق و ترمیم‌کننده شود.

باید توجه داشت که خواب‌آلودگی در طول روز می‌تواند به علت مشکلات پزشکی خاص هم باشد. اگر خواب‌آلودگی‌تان بدون ارتباط با میزان خواب دریافتی‌، همچنان پابرجا باشد یا بدتر شود باید با دکترتان مشورت کنید.

 

سخن نهایی

خواب را هرگز نادیده نگیرید. آنهایی که خواب کافی ندارند بیشتر از یک چیز از دست می‌دهند. خواب عمیق و با کیفیت، روی همه چیز از خلق‌وخویتان گرفته تا میل جنسی‌تان اثر دارد. خواب هدیه‌ای است که بعد از خاموشی زنگ ساعت صبحگاهی، به خودتان می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *